Balustrady w świetle prawa budowlanego
W przypadku poręczy i balustrad trzeba koniecznie pamiętać, by ich projekt, wykonanie i montaż powierzyć firmie, która ma doświadczenie w wykonywaniu tego typu konstrukcji czy to ze stali nierdzewnej, by wykonane one były zgodnie z obowiązującym prawem.
Rodzaje balustrad
Balustrady, czyli rodzaj konstrukcji stosowanych do zabezpieczenia przestrzeni na balkonach bądź tarasach można podzielić według różnych kryteriów. Ze względu na miejsce montażu wyróżnia się balustrady wewnętrzne, zewnętrzne, na schody czy też balkon. Biorąc pod uwagę materiał, z którego się je produkuje, mamy balustrady nierdzewne i stalowe. Ważne jest, aby projektując je, pasowały fasonem do bryły budynku, ogrodzenia oraz najbliższego otoczenia.
Jak poprawnie wykonać balustradę?
Podstawowymi przepisami regulującymi kwestie wykonania balustrad jest prawo budowlane, a także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków technicznych. Po pierwsze trzeba pamiętać, że tam, gdzie schody są wykonane na wysokość wyższą nić 50 cm, wykonanie balustrady jest konieczne. Co do zasady, schody zewnętrzne i wewnętrzne, o których mowa w ust. 1 wspomnianego dokumentu muszą być. Obowiązek ten dotyczy także budynków użyteczności publicznej. Zgodnie z przepisami w instytucjach tych powinny być zamontowane balustrady lub poręcze przyścienne, umożliwiające lewo- i prawostronne ich użytkowanie. Przy szerokości biegu schodów większej niż 4 m powinno się zastosować dodatkową balustradę pośrednią.
Zgodnie z przepisami nie mogą one być niższe niż 90 cm. Jednak w przypadku obiektów publicznych balustrada nie może być niższa niż 110 cm. Dodatkowo trzeba pamiętać o dopilnowaniu odpowiedniego rozstawu elementów konstrukcyjnych balustrad. W przypadku domów wielorodzinnych, placówkach oświaty może to być maksymalnie 0,12 metra, w pozostałych przypadkach 0,2 metra, a gdy z danego obiektu będą korzystać również dzieci, należy je zaprojektować tak, aby uniemożliwić im wspinaczkę po nich.